people sitting on chair in front of computer
| | |

— Nagi, dirbk! — kaip pasirinkti tinkamą strategijos kūrimo formatą

Strategija yra gera, bet veikianti strategija yra dar geresnė. Į ką reikia atsižvelgti rengiant įmonės plėtros planą, skaitykite medžiagą.

Olegas Chanovas – „Business Tools“ partneris, verslo treneris

Olegas Chanovas, konsultantas, verslo treneris

Per visą savo konsultanto darbo laiką dažnai susiduriu su ta pačia situacija: įmonė uoliai kuria strategiją, kuri vėliau tiesiog lieka popieriuje. Kaip tai atsitinka? Pavyzdžiui, savininkas į strategiškai svarbaus sprendimo rengimą įtraukia šiuo klausimu nekompetentingus įmonės darbuotojus (net ir pagrindinius). Žinoma, jie randa sprendimą. Bet rezultatų nėra. Norėdami išvengti tokių situacijų ir sukurti strategiją, kuri tikrai padės jūsų verslui, turite aiškiai susidėlioti klausimus, į kuriuos norite gauti atsakymus. Remdamiesi tuo, nustatykite strategijos kūrimo formatą.

Kaip galėtų veikti strategijos kūrimo procesas? Yra trys parinktys: minkštas, kietas ir integruotas formatas. Pažvelkime į kiekvieną iš jų atidžiau.

Minkštas formatas

Strateginės sesijos vedimas. Šis formatas naudojamas, kai reikia kartu su aukščiausio lygio vadovų komanda išsiaiškinti pagrindines įmonės problemas, išgirsti kiekvieno nuomonę ir susidaryti vieningą verslo plėtros viziją. Ir tai tikrai tiks įmonėms, kurios strategiją kurti nusprendė pirmą kartą.

Įprastos minkštojo formato užduotys:

 • Nustatykite pagrindines įmonės problemas
 • Pasirinkite prioritetines plėtros sritis
 • Sudarykite konkrečių įgyvendinimo veiksmų planą, paskirstykite atsakomybę

Komanda gali pati vesti strategijos sesiją. Tačiau tam geriau pakviesti trečiųjų šalių moderatorius. Kam?

 • Jis jums parengs seanso planą
 • Nukreips diskusiją konstruktyvia linkme ir neleis seansui virsti farsu
 • Išsprendžia konfliktus tarp sesijos dalyvių
 • Padės komandai „prieiti“ prie logiškos išvados ir fiksuos visus priimtus sprendimus
blank
Visos diskusijos metu išsakytos pagrindinės idėjos ir mintys įrašomos ir pridedamos prie lentos.

Argumentai "už": minkštas formatas leidžia darbuotojams jaustis įtrauktiems į įmonės likimą ir jos plėtrą. Jie noriai įsitraukia į strategijos kūrimo procesą ir tolesnį jos įgyvendinimą. Kai pats išsikeliate tikslus ir nustatote KPI, žinote, kaip juos pasiekti.

Minusai: Kartais komanda gali priimti sprendimus remdamasi kažkieno autoritetinga nuomone, o ne faktais.

Sunkus formatas

Strategijos kūrimas iš išorės. Įmonės tikslus, uždavinius ir vidines ataskaitas deleguojate išorės specialistams. Darbuotojai, aukščiausio lygio vadovai ir jūs, kaip savininkas, procese nedalyvaujate. Ekspertai padarys viską už jus: išanalizuos finansinius duomenis, atliks rinkos tyrimus ir lyginamąją analizę. Pagal tai bus skaičiuojami ekonominiai rodikliai, kuriuos reikia pasiekti.

Metodas dažniausiai naudojamas tada, kai reikia padaryti strategiškai svarbų pasirinkimą, kurio niekas, išskyrus savininkus, negali padaryti. Dėl to jie gauna finansiškai pagrįstą plėtros planą.

Tipiški klausimai dirbant sunkiu formatu:

 • Kokia turėtų būti integracija: vertikali ar horizontali?
 • Pradėti naują verslą ar išeiti iš esamo?
 • Sugerti konkurentą ar ne?
 • Kokia kryptimi turėtume vystytis? Kurį uždaryti?
 • Ką reikia padaryti, kad jūsų verslas būtų efektyvesnis?
 • Kokių išteklių reikia tolesnei plėtrai?
 • Kaip sukurti naują rinką? Kiek tai kainuoja?

Argumentai "už": strategija pagrįsta faktais ir skaičiais. Bet kurį teiginį visada galima patikrinti: dokumentuose yra nuorodos į šaltinius.

Minusai: komanda nedalyvauja kūrime. Jei strategijoje numatyti veiklos pokyčiai, juos įgyvendinti bus sunku: ne visi darbuotojai yra pasirengę įgyvendinti tai, ko nesupranta. Jie tiesiog mato skaičių ir KPI rinkinį popieriuje.

Integruotas – formatas

Kietųjų ir minkštųjų formatų derinys. Surenkate pagrindinių įmonės darbuotojų komandą, kuri, remdamasi jūsų ataskaitomis, parengs strategiją. Visas procesas vyksta dviem etapais.

Pirmasis etapas yra sunkus formatas.

Savininkas nustato įmonės plėtros tikslus ir uždavinius. Komanda nusprendžia, kaip ji sieks savo tikslų. Vadovai apskaičiuoja biudžetą ir parengia savo padalinių plėtros planus. Jei reikia, jie patys atlieka rinkos tyrimus arba perkelia šią užduotį išorės konsultantams.

Antrasis etapas yra minkštas formatas.

Strateginėje sesijoje kiekvienas vadovas gina savo srities plėtros planą ir biudžetą jam įgyvendinti. Strateginiams rodikliams pasiekti nustatomi prioritetiniai projektai.

Užduotys, kurias galima išspręsti integruotu formatu, yra tokios pačios kaip ir minkštajame formate. Tik dabar diskutuojama remiantis faktais ir konkrečiais rodikliais.

Aleksandras Kutas – „Business Tools“ partneris, verslo treneris

Aleksandras Kutas, konsultantas, verslo treneris

Integruotas formatas yra optimalus brandžioms įmonėms, kurios žino, kaip valdyti strateginę plėtrą ir metinius biudžetus. Naudodami tik „Soft“ metodą, rizikuojate, kad komanda sesijoje dirbs gerai, tačiau neperžengs šūkių ir norų ribų. Galite sukurti vertingą strategiją neturėdami patirties ir rinkos informacijos tik tada, kai turite gerai išvystytą intuiciją ir apskritai jums gyvenime sekasi. Savo ruožtu griežtas požiūris gresia, kad pradėsite įgyvendinti strategiją, kurios komanda „neužsiprenumeruos“ ir nepatikės.

Argumentai "už" : strategiją kuria įmonės ekspertai, pavyzdžiui, rinkodaros, rinkos, finansų požiūriu. Komanda dalyvauja kuriant strategiją ir yra pasirengusi ją vykdyti.

Suvart: reikia aukštos kvalifikacijos darbuotojų. Ne kiekvienas gali parengti kokybišką ataskaitą ar atlikti tyrimą. Tikėtina, kad komandai reikės papildomai treniruotis.

Dabar galite tiksliai pasirinkti tinkamą strategijos kūrimo formatą. Tačiau norint, kad jis tikrai veiktų, procesą reikia kontroliuoti.

Olegas Chanovas – „Business Tools“ partneris, verslo treneris

Olegas Chanovas, konsultantas, verslo treneris

Svarbus momentas kuriant strategiją yra kontrolė. Nereikia naudoti sudėtingų įrankių. Sukurkite „Excel“ lentelę, kurioje žingsnis po žingsnio aprašysite, kaip strategija bus įgyvendinama. Išvardykite atsakingus asmenis už kiekvieną etapą. Su atlikėjais susitarkite, per kiek laiko kiekviena užduotis bus atlikta. Norėdami stebėti, kaip vyksta diegimo procesas, kiekvienam etapui nustatykite veiklos rodiklius. Ir, svarbiausia, nepamirškite padaryti visko, ką suplanavote.

Autorius

Similar Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *